pl en ru de es fr it
"KTO W SWYM ŻYCIU OCALIŁ CHOĆ JEDNO ISTNIENIE, NIE URODZIŁ SIĘ NA DARMO"

Jurajskie akweny i pustynie

Ogólnie sucha i piaszczysta Jura, z której ślady największej ulewy znikają zasadniczo do kwadransa, ma jednak w swych zasobach malownicze stawy rybne lub sztucznie spiętrzone zalewy.

Niestety właściwemu zagospodarowaniu Jury w ośrodki sportów wodnych nie służą nie uregulowane od lat sprawy własnościowe gruntów, gdyż wobec nieokreślonego właściciela nikt nie odważy się inwestować… I tak sytuacja patowa trwa od lat...

Jednakże gdy mimo wszystko szukamy miejsc do odpoczynku nad wodą z odpowiednia infrastrukturą, możemy śmiało udać się nad Poraj, do Siamoszyc czy nad Pogorię. Jeśli natomiast szukamy miejsc dzikich i romantycznych, oczekiwania nasze powinny zaspokoić zalew w Kostkowicach lub stawy w Przyłubsku.

Atrakcją regionu są też spływy nieuregulowaną Pilicą lub Wartą, ale trzeba się przygotować na to, że nie będzie to spływ pozbawiony przenoszenia kajaka lub pontonu przez liczne przeszkody... 

PUSTYNIA SIEDLECKA

To 25 hektarowy obszar po starej kopalni piasku leżący nieopodal wsi Siedlec w częstochowskiej gminie Janów. Obszerne piaszczyste łachy porośnięte z rzadka sosną to wręcz wymarzony raj dla miłośników sportów motorowych: samochodów terenowych 4x4 lub fanów quadów albo motocykli enduro, pragnących spróbować swych sił w warunkach pustynnych.
To miejsce rajdów, zlotów, złazów turystycznych i harcerskich a także zawodów różnych dyscyplin potrzebujących dla wyczynu ekstremalnych warunków terenowych.
Miejscowa ludność kultywuje obraz „oazy” i zgodnie z tym zamierzeniem można tu czasem (choć stwierdzam z żalem: rzadko),  spotkać podczas imprez i festynów lokalnych, „Beduinów” na autentycznych, żywych wielbłądach.

PUSTYNIA BŁĘDOWSKA

Wspaniałe szaleństwo kopnego, nieprzejezdnego piasku, krzewów i kęp sośniny. Rozciąga się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) po gminę Klucze w województwie małopolskim i obejmuje nieregularny prostokąt o wymiarach 10 km na 4 km. To największa w Europie pustynia o miąższości piasku ok. 60 m gdzie zaobserwowano zjawisko fatamorgany charakterystyczne dla np. afrykańskiej Sahary. Podczas minionych już słusznie czasów, ktoś wpadł na nieszczególny pomysł aby pustynię planowo „zalesiać” przez co począł zanikać jej wyjątkowy charakter. Obecnie trwają prace nad przywróceniem jej pierwotnego kształtu.
Na jej terenie realizowano zdjęcia do filmu „Faraon” Jerzego Kawalerowicza.
Przez pustynię płynie rzeczka Biała Przemsza.
Od początków XX wieku pustynia była wykorzystywana jako świetny poligon wojskowy, m.in. dla polskich legionów. Walory te docenili również podczas okupacji oficerowie Wermachtu i na pustyni odbywało się szkolenie hitlerowskich oddziałów Africa Corps, o których mimowolnie przez długie lata przypominał na Górze Czubatce słynny „Bunkier Roomla”. Po wojnie północny teren Pustyni Błędowskiej stał się znów poligonem polskich wojsk powietrzno-desantowych i do dziś wejście na ten teren jest przez MON zabronione ze względu na niewypały.

Teren Pustyni Błędowskiej czeka dziś na poważne inwestycje o charakterze turystycznym właściwie promującym jej walory.  To perełka, w którą rozsądnie inwestując można oczekiwać solidnych zwrotów.

A póki co – to dziki wspaniały  teren pustynny  dla harcerzy, survivalowców, fanów pojazdów terenowych oraz tych, którzy przed wyjazdami w dalekie kraje chcą zobaczyć co to jest piaszczysty szlak…