pl en ru de es fr it
"KTO W SWYM ŻYCIU OCALIŁ CHOĆ JEDNO ISTNIENIE, NIE URODZIŁ SIĘ NA DARMO"

Jaskinie jurajskie

 

Mnogość jaskiń jurajskich mówi o potędze naturalnych sił przyrody tworzących zjawiska krasowe.

Wśród setek, występujących na Jurze, podziemnych próżni odnajdujemy i te, o poziomym rozwinięciu korytarzy i te, stanowiące pionowe studnie. Wśród komnat i tajemniczych rozwidleń znajdujemy zarówno te o raptownej zmianie kierunku z pionowego na poziome jak i te o przewężeniach tak znacznych, że niemal niemożliwych do przejścia (a często naprawdę nie do pokonania). Jeśli dodamy, że ten zaczarowany, niesamowicie udrapowany świat opanowany jest przez absolutną ciszę, wieczny mrok i wilgoć skapującą z sufitów i ścian, a też, że ma stałą temperaturę roczną +5/+8 stopni, to już wiemy, że jest to świat niezwykły i wart poznania.

Należy jednakże pamiętać, że speleologii (a właściwie grotołażenia) trzeba się nauczyć. Zasadą jest bowiem, że bezpieczne pokonanie śliskiej pionowej studni jest możliwe tylko fachowym zjazdem na linie alpinistycznej, a trudności wzrastają gdy po tej mokrej lub zabłoconej linie trzeba się wydostać na zewnątrz. Również nieumiejętne pokonanie przewężeń ciasnych korytarzy może się nie udać, a co gorzej możemy w nich trwale utknąć.


Planując eksplorację jaskiń pamiętajmy więc o kilku podstawowych zasadach:


1. Dowiedzmy się jak najwięcej do jaskini, do której się udajemy, jaki ma układ korytarzy, aby nas w mroku nic nie zaskoczyło.
2. Zawsze zabierajmy do niej podwójne światło (to na wypadek jego awarii),
3. Nigdy do jaskiń nie udawajmy się samotnie gdyż w razie nieszczęścia nie będzie nikogo kto mógłby nam pomóc.
4. Wchodząc do jaskini z 40 stopniowego upału pamiętajmy, że panuje tam stale temperatura jak w domu w lodówce, więc łatwo o przeziębienie.
5. Pamiętajmy, że skała jest nieprzenikliwa dla fal elektromagnetycznych – więc nasz telefon nie będzie tam działał, nawet gdybyśmy chcieli wezwać pomocy GOPR.
6. Jeśli wybieramy się do jaskiń pionowych nauczmy się najpierw prawidłowej obsługi sprzętu alpinistycznego (można to zrobić w jednej z wielu szkółek alpinistycznych). Samodzielne próby alpinistyczne w jaskini mogą się smutno skończyć.
7. W okresie jesienno/zimowym zrezygnujmy w ogóle z eksploracji jaskiń. To czas hibernacji czyli zimowego snu odwiecznych mieszkańców tych pomieszczeń – nietoperzy. Nie zakłócajmy im snu.
8. Nie obtłukujmy i nie wynośmy żadnych „trofeów” skalnych z głębi jaskiń. Ten piękny okaz naciekowy – przy dziennym świetle będzie tylko zwykłym, nieatrakcyjnym kawałkiem szarobrunatnego kamienia.
9. Przebywając w jaskiniach nie pozostawiajmy w ich salach i korytarzach NICZEGO. Tam nikt nie sprząta, więc jeśli każdy z nas zostawiłby w ich głębi choć mały papierek, butelkę czy puszkę -w ciągu kilku lat ta piękna jaskinia zmieni się w gnijący śmietnik.
10. Jeśli w popularnej jaskini zastaniemy inną ekipę, poczekajmy cierpliwie na zewnątrz aż oni wyjdą. Przepychając się w ciasnych korytarzach możemy bowiem poczuć się jak w wielkim mieście na bazarze, czyli tam od czego rozpaczliwie uciekamy w mrok i ciszę jaskiń...

Pozdrawiam -

Piotr van der Coghen