pl en ru de es fr it
"KTO W SWYM ŻYCIU OCALIŁ CHOĆ JEDNO ISTNIENIE, NIE URODZIŁ SIĘ NA DARMO"

Moi przyjaciele i znajomi

 

 

 

  W moim już dość długim i ciekawym życiu spotkałem wielu niezwykłych  i kreatywnych ludzi. 

Wśród nich takich, o szczególnie wielkim sercu, odwadze i wyobraźni, mocnym charakterze 
albo wręcz nieprawdopodobnie wielkiej energii, zdawałoby się, że zdolnych 
przenosić góry.  

Pozwólcie proszę, że przedstawię Wam choć kilku najbardziej interesujących z nich...

Bronisław Komorowski.  Prezydent Państwa Polskiego.  Onegdaj naprawdę świetny Marszałek Sejmu RP.  Człowiek z "korzeniami kresowymi" i piękną kartą walki o wolność i demokrację w Polsce. Godny przedstawiciel Polski na arenie międzynarodowej. Doskonały gawędziarz i dyplomata. Anegdotycznie pamiętam, jak byliśmy z Nim razem na kameralnym obiedzie dyplomatycznym z Panią Prezydent Parlamentu Republiki Austrii Barbarą Prammer, na którym Prezydent w mistrzowski sposób przedstawił zacnemu Gościowi  ciekawie i z humorem, zarówno burzliwe dzieje Polski jak i wspólne jej losy z Austrią, stanowiące, jak dowodził, jeden z wielu powodów, dla którego nasze kraje powinny dziś ściśle współdziałać na arenie międzynarodowej. 
Pani Prezydent Prammer była oczarowana.
Przyznam szczerze, że ja również,  jako że sprawy były bliskie memu sercu, ponieważ pomimo, że jestem polskim parlamentarzystą, to mój Ojciec był rodowitym Wiedeńczykiem...
 

 

Jurek Owsiak. "Człowiek-orkiestra", którego tak naprawdę chyba przedstawiać nie ma potrzeby, a z którym, przyjaźnimy się i wspólpracujemy od przeszło 18 lat!  Kilkadziesiąt wspólnie nakręconych odcinków programu "Kręcioła" w TVP 2 "Bezpieczne wakacje" przeciwdziałającego wypadkom, jest tylko tego cząstką. Nie znam człowieka bardziej kreatywnego i charyzmatycznego o bardziej  szalonych pozornie pomysłach, które jednak przy wielkiej determinacji można przekuć na rzeczywistość. Twórca największej zbiórki pieniędzy na ratowanie chorych dzieci zw. Finałem WOŚP. Człowiek o nieprawdopodobnej odwadze, potrafiący na szalę swej wizji i zamierzeń położyć wszystko. Koncert "Przystanek Woodstock" jest tego przykładem. Jeśli ktoś jest wstanie, w dzisiejszych czasach, zgromadzić na jednym placu niemal milion młodych ludzi reprezentujących wszelkie, na codzień sprzeczne subkultury, zgodzić się na sprzedaż piwa, puścić ze sceny ostry Rock and roll i spowodować... że ci ludzie się nie pozabijali!!! Ba! nawet nie przejawiali jakiejkolwiek agresji - to jest w stanie osiągnąć w życiu - absolutnie wszystko!

Niezwykła Postać o jakich mawiają, że nie zdarza się w każdej Dynastii Cesarskiej Chin... 

     

 

Donald Tusk. Przez 7 lat Premier rządu RP. Absoltunie największy znany mi Mąż Stanu i najbardziej charyzmatyczny polityk. Nie znam bowiem człowieka, który mając niemal absolutną pewność  uzyskania godności Prezydenta Państwa, rezygnuje z ubiegania się o ten zaszczyt dobowolnie, aby zająć się znacznie trudniejszą i bardziej ryzykowną pracą Premiera, prowadzącego rządy kraju w tym niezwykle trudnym czasie światowego kryzysu.

Od 1 grudnia 2014 wybrany Prezydentem Unii Europejskiej. Tak wysoko nie zaszedł żaden z Polaków.
Jakże niewielu jak On będąc u szczytu władzy potrafi zachować tak serdeczny i bezpośredni stosunek do ludzi i trzeźwy osąd sytuacji...

A poza tym: jest jednym z tych niezwykłych ludzi, którzy w swoim czasie złożyli na moje ręce jako Naczelnika Pogotowia Górskiego - uroczyste przyrzeczenie ratownika GOPR.  

 

 

Grzegorz Schetyna. Wicepremier i Minister MSWiA a następnie Marszałek Sejmu RP. Od 2014 r. Minister Spraw Zagranicznych. Sprawia wrażenie dobrodusznego i nieco bezradnego człowieka, ale to tylko pozory. To świetny i zdecydowany organizator, posługujący się zdrowym rozsądkiem i logiką. Mądry i błyskotliwy polityk, a jako mówca - prawdziwy mistrz ciętej riposty. Człowiek, który w ogniu zażartego sporu, z kamiennym wyrazem twarzy zdolny jest do błyskawicznego sprowadzenia adwersarzy na ziemię, jedną, celną uwagą, wywołującą salwę śmiechu słuchaczy. 
A nam, posłom, wydawało się ongiś, że nie moze już być bardziej sprawnego Marszałka Sejmu niż Bronisław Komorowski... 
 

 

Jerzy Buzek. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. B. Premier rządu RP. Profesor akademicki. Mąż Stanu o wielkiej odwadze politycznej i cywilnej. Na skutek koniecznych acz niepopularnych zmian wprowadzonych za jego rządów, ówczesna AWS poniosła w kolejnych wyborach polityczną klęskę, ale zmiany wówczas wprowadzone określa się dziś jako historyczne.  Polityk o nieprawdopodobnie szerokich kontaktach międzynarodowych, dobrze służący Polsce.
Człowiek mądry, otwarty i zdroworozsądkowy.
W czasie wspólnego rozważania w moim biurze poselskim koncepcji mojej kandydatury do Europarlamentu w kontekście zalegających w Kraju od lat ustaw: o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, o "prawie śniegu", o szlakach  turystycznych, i o quadach - powiedział: - "Niech Pan poczeka. Ma Pan jeszcze dużo do zrobienia w polskim Parlamencie, Panie Piotrze..."
 

 

Radosław Sikorski. Minister Spraw Zagranicznych. B.Minister Obrony Narodowej zakochany w armii. Poważnie rozważany kandydat na Prezydenta RP w 2010 roku. Rasowy dyplomata świetnie przygotowany do swej roli absolwent prestiżowego brytyjskiego Oxfordu. Niezwykle odważny dziennikarz. Były korespondent wojenny w konfliktach zbrojnych w Afganistanie i Angoli.  Laureat pierwszej nagrody World Press Photo w 1987 r. 
Człowiek, który przy swych wybitnych kwalifikacjach, szerokich kontaktach międzynarodowych i znajomości kilku języków, mając obywatelstwo brytyjskie i koneksje amerykańskie - wybrał  Polskę i służbę dla Polski.
Posiada wielką cywilną odwagę wypowiadania publicznie tez niepopularnych, a do tego trzeba mieć silny kręgosłup.
Od 2014 r, Marszałek Sejmu RP. 

 

 

Ewa Kopacz – lekarz pediatra i lekarz rodzinny, pasjonat medycyny i polityki, minister zdrowia, ciekawe połączenie kobiety subtelnej, o niezwykle intrygującej urodzie a zarazem niesamowicie konkretnej w działaniu i decyzjach. Człowiek o niezwykłej odwadze cywilnej, czego dowodem jest, że pomimo dzikich protestów opozycji politycznej, sprzeciwiła się zdecydowanie zakupowi przez polski rząd niesprawdzonych i kosztownych szczepionek przeciw „świńskiej grypie” w okresie rzekomej pandemii ogłoszonej przez WHO, (które podejrzewano o działania korupcyjne w tym zakresie). Inicjator trudnych, acz koniecznych zmian w polskiej służbie zdrowia, realizowanych według jej własnych, przemyślanych wizji tego systemu. Bohaterski i ofiarny, polski minister zdrowia-lekarz, który udał się po tragedii Smoleńskiej do Rosji aby otoczyć pomocą rodziny tragicznie zmarłych.
A od 8.11.2011 roku - pierwsza kobieta-Marszałek Sejmu w historii polskiego parlamentaryzmu, a od 2014 roku Prezes Rady Ministrów RP.

 

 

Andrzej Czuma – niezwykle barwna postać, prawnik, działacz opozycji antykomunistycznej, więzień polityczny PRL (w sejmowych kuluarach krążą legendy o jego udziale w młodzieńczych planach wysadzenia w powietrze Muzeum Lenina w Poroninie), działacz polonijny w USA, poseł na Sejm RP, b. minister sprawiedliwości i prokurator generalny RP. Człowiek niezwykle prawy, o wielkiej odwadze cywilnej, posiadający siłę i zdolność wygłaszania otwarcie swych niezależnych sądów (również tych niepopularnych.)  Jeśli na wojnach bywają żołnierze, którzy „się kulom nie kłaniają” to w służbie cywilnej takim człowiekiem jest Andrzej.

   

 

Joanna Mucha – posłanka na Sejm, polityk, doktor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przykład połączenia cech, które niezwykle rzadko idą w parze: ślicznej, delikatnej i zgrabnej dziewczyny o uroczym obejściu a także mamy dwóch synów – z cechami mądrego, kulturalnego i niezwykle zrównoważonego  człowieka, ekonomisty posługującego się piękną polszczyzną, gotowego do poważnych debat, zarówno o gospodarce i finansach jak i o sprawach socjalnych zwykłych ludzi. Jest autorką publikacji o dzieciach niepełnosprawnych, w której proponuje systemowe zmiany dla nich i ich rodziców oraz  propagatorką akcji oddawania szpiku kostnego dla chorych na białaczkę.  Postać szalenie interesująca, pogodna, przyjazna ludziom i walcząca o zmianę smutnego losu zwierząt (jest Przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt).
W VII Kadencji Sejmu, pierwsza w historii Polski kobieta-Minister Sportu i Turystyki! 

 

 

Jarosław Gowin - poseł na Sejm, były Senator, polski polityk, filozof, pisarz i publicysta, stypendysta prestiżowego brytyjskiego Cambridge.  Wyróżniany za niezmienność poglądów i kulturę słowa. Jako przewodniczący komisji konstytucyjnej potrafił w wielu sprawach dojść do porozumienia z opozycją, bez widowiskowych awantur, choć operował w materii bardzo trudnej.
Organizator krakowskiego archiwum życia i myśli Jana Pawła II. Współtwórca i rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Przy łagodnym, jakby melancholijnym sposobie bycia – wulkan pomysłów, energii, spostrzeżeń i refleksji. Człowiek rozsądnych negocjacji, ale potrafiący bronić swych racji z olbrzymią determinacją. W VII Kandencji Sejmu: Minister Sprawiedliwości. 
Niestety 2013 roku wdał się w bezsensowny konflikt z Premierem Donaldem Tuskiem, którego efektem stało się znaczące osłabienie Platformy Obywatelskiej na scenie politycznej, a potem jego odejście. Cóż powiedzieć? Jestem nieprzyjemnie zaskoczony. Szkoda.

 

 

 

Iwona Guzowska – posłanka na Sejm z Wybrzeża, odważna i twarda, wielokrotna Mistrzyni Europy i Świata w Kick-boxingu  i boksie (po raz pierwszy w 1993 r. w Atlantic City), czterokrotna zwyciężczyni Pucharu Świata, siedmiokrotna Mistrzyni Polski, z wykształcenia księgowa, a faktycznie zawodowa bokserka. Przykład człowieka, który bez niczyjej pomocy, zrobił światową karierę, nie mając pozornie w życiu żadnych szans na sukces (była sierotą wychowującą się w domu alkoholika, potem zaszła w ciążę i urodziła przed maturą dziecko, które następnie samotnie wychowywała) Uzyskała wszystko, wyłącznie dzięki swojej konsekwencji, zaciętej pracy i wiary w zwycięstwo.
Wzorcowa, światowa ikona sentencji: „Never give up”.
Osoba pogodna, zdroworozsądkowa i przyjazna ludziom, wspaniały ambasador adopcji dzieci i gorący zwolennik rodzin zastępczych.

 

 

Lee Feinstein. 25 Ambasador USA w Posce. Wybitny amerykański specjalista od spraw obrony i spraw zagranicznych. Błyskotliwy polityk. B.doradca Prezydenta Obamy. W mojej subiektywnej ocenie, zdecydowanie bardziej kompetentny dyplomata w sprawach Polski i jej relacji z Rosją, od swego poprzednika. Prowadzenie z nim dialogu to sama przyjemność, Wspólnych polsko-amerykańskich tematów  jest wiele, bowiem znaczna część mojej najbliższej rodziny to obecnie Amerykanie. Z Panem Ambasadorem mamy przyjemność współpracować w ramach Zespołu Parlamentarnego Polska-Stany Zjednoczone. Podczas naszego pierwszego spotkania w grupie bilateralnej uzgodniliśmy, że nie będziemy poruszać drażliwego tematu amerykańskich wiz dla Polaków, ale ten temat, jak i temat tarczy antyrakietowej a także udziału polskich żołnierzy z Amerykanami we wspólnych, pokojowych misjach stabilizacyjnych - ciągle wraca...  

 

Zvi Rav-Ner – niezwykle doświadczony izraelski dyplomata o polskich korzeniach.  Ambasador Izraela w Polsce. Postać niezwykle ciepła i życzliwa ludziom. W Jego domu miałem przyjemność poznać Diti małżonkę i malarkę a zarazem niezwykle interesującą postać.  Tematów wspólnych jest wiele, bo są to zarówno sprawy bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, jak również fenomen Izraela jako ultra-nowoczesnego państwa kultywującego jednocześnie historię i tradycję swego narodu. Tematem, który nas łączy w sposób szczególny, są też wspólne dzieje polsko-żydowskie, bardzo mi bliskie, jako że mój ojciec Stanisław (posługujący się biegle zarówno językiem niemieckim jak i jidysz), był współwięźniem-lekarzem pełniącym funkcję kierownika szpitala w hitlerowskim Obozie Zagłady, gdzie ze swym zespołem dokonywał rozpaczliwych prób  ratowania umierających masowo z chorób, głodu i bicia wspólwięźniów. Głównie Żydów.

 

 

Elżbieta Radziszewska – lekarz medycyny, niezwykle aktywna posłanka na sejm III, IV, V, VI i VII kadencji. Pełniła liczne funkcje parlamentarne i państwowe: m.in. zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Rodziny i Praw Kobiet, ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, a następnie szefowej sejmowej Komisji ds. Spraw Służb Specjalnych.
Na jesieni  2013 roku, podczas Polskiej Parlamentarnej Misji Obserwacyjnej w Gruzji, była moim partnerem w zespole monitorującym gruzińskie Wybory Parlamentarne w wysoko położonych wioskach Wielkiego Kaukazu w rejonie Gruzińskiej Drogi Wojennej. 
Dzielny, mądry i pogodny człowiek o dużym sercu dla świata i ludzi.
Od 2014 roku objęła funkcję Wicemarszałka Sejmu RP. 

 

 

 

 

Jan Rzymełka – zadeklarowany Ślązak, były samorządowiec. Poseł RP o chyba najdłuższym stażu. Były deputowany do Zgromadzenia Ogólnego Rady Europy. Z zawodu i zamiłowania geolog, ale o dziwo! doktor - filozofii. Działacz opozycji antykomunistycznej, w czasie stanu wojennego internowany w Uhercach w Bieszczadach. Przewodnik tatrzański i beskidzki, pasjonat i kolekcjoner kamieni. Postać niezwykle charakterystyczna, którą poznać można po tym, że jako jedyna ze znanych i osób – zamiast krawata nosi kamienne „bolo”. Ciekawe jest to, że każdego dnia „bolo” jest inne, stanowiące zawsze niezwykle cenny okaz geologiczny (od pięknego, polerowanego bursztynu po bazaltowy kamień). Oprócz tego autentyczny fachowiec, angażujący się niezwykle we wszelkie sprawy związane z wydobyciem zasobów z głębi ziemi, a także z losem ludzi, związanych z górnictwem.

 

 

Andrzej Gut-Mostowy – rodowity zakopiańczyk, Góral z krwi i kości. Człowiek konkretny i pogodny. Poseł na Sejm RP.  Doświadczony samorządowiec, wybitny ekonomista i niezwykle sprawny przedsiębiorca, właściciel zakopiańskiego hotelu „Sabała” na Krupówkach.  Aktywny członek Komisji Gospodarki oraz Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki, która ostatnio zmodernizowała ustawę o usługach turystycznych.
Przewodniczący Podkomisji ds turystyki. 

Członek katolickiego stowarzyszenia Rycerze Kolumba stawiającego sobie za jeden z głównych celów obronę życia dzieci nienarodzonych.
Autentyczny Ambasador problemów i spraw Podhala w Sejmie. 

 
 

 

Dzidzia Owsiak.  Żona Jurka (po lewej). Jeśli nieprawdopodobnie kreatywny Jurek jest mózgiem WOŚP, to Dzidzia jest na pewno niezwykle sprawną szyją a zarazem kręgosłupem Fundacji. To dzięki jej zdrowemu rozsądkowi i przytomnej głowie fantastyczne wizje Jurka, mają szansę na bezpieczną i racjonaną realizację. 

Natomiast ta młoda dama z prawej to ich młodsza córeczka Ewa, niecałą dekadę temu - dzielny uczestnik naszych zajęć z dziecięcej grupy tzw. "Tygrysów" jakie dla nastolatków prowadzimy na Jurze z moją żoną, (od ponad 25 lat...) Jakże ten czas szybko leci!

 

 

Aleksander Chruściel – wieloletni Szef Wyszkolenia Zarządu Głównego GOPR w Zakopanem. Najwyższy profesjonalista w sprawach sportów górskich. Stały Biegły sądowy. Starszy instruktor ratownictwa górskiego GOPR, przewodnik górski, instruktor alpinizmu jaskiniowego PZA, instruktor wykładowca PZN. Wybitny taternik jaskiniowy szturmujący po dziś dzień wielkie jaskinie na całym świecie. Przedsiębiorca branży alpinistycznej, właściciel firmy „Explorer” (produkującej profesjonalny ekwipunek jaskiniowy). Człowiek niezwykle rzetelny i zrównoważony, a w najbardziej zapalnych kwestiach reprezentant „siły spokoju”.  Jest twórcą historycznej modyfikacji centralnego programu szkolenia GOPR przesuwającego m.in. główną oś programową szkolenia ratowników górskich:  z narciarstwa - na alpinizm powierzchniowy i jaskiniowy oraz uregulowania wymogów dla ratowników górskich - upoważnionych w GOPR do kierowania służbowymi quadami i skuterami śnieżnymi.

 

 

Jacek Bujański (z lewej) - wybitny ekspert techniczny i zawodnik rajdów motocyklowych i na quadach całego świata. Pasjonat quadów i popularyzator uprawiania tego sportu w sposób cywilizowany. Przedsiębiorca branży motocyklowej. Był konstruktorem pierwszej na świecie przyczepy  ratunkowej dopinanej do quada oraz doskonałej lawetki do jednoczesnego przewożenia:  quada, przyczepy ratowniczej i uniwersalnych noszy wysokościowych. Włożył ogromny wkład w praktyczne dostosowanie quadów do służby ratowniczej w górach.  Niezwykle zrównoważony, pogodny i prawy człowiek.
Rafał Sonik (z prawej) – wielokrotny Mistrz Polski w jeździe na quadach i absolutny fan tego sportu. Uczestnik ekstremalnych rajdów na całym świecie w tym Rajdu Brazylii oraz afrykańskiego rajdu Dakar i Rajdu Faraonów . Wieloletni Prezes Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska popularyzującego ten sport i kulturalne sposoby jego uprawiania. Człowiek wesoły, nieprawdopodobnie kreatywny i przebojowy. O takich mawiają, że gdyby go zamknąć nagiego pod kloszem to po kwadransie wyjdzie kompletnie ubrany i jeszcze będzie miał coś na sprzedaż…

 

 

Krystyn Sosada Prof. zw. dr hab. n. med. - Niezwykle dynamiczna postać. Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Medycyny Ratunkowej, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista medycyny ratunkowej, Konsultant Wojewódzki z dziedziny Medycyny Ratunkowej i członek zespołu ekspertów ministra zdrowia w tym zakresie. Autor 251 publikacji naukowych. W latach 2000-2005 był kierownikiem Katedry Medycyny Ratunkowej i Oddziału Klinicznego Chirurgii Urazów Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej w Bytomiu. W latach 2000-2005 pełnił kolejno funkcje prodziekana i dziekana Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej. 
Zapalony żeglarz i narciarz.

 

 

 

Marek Biernacki – jeden z najbardziej popularnych na Wybrzeżu Gdańskim polityków. Poseł na Sejm III, V, VI i VII kadencji. W latach 1999–2001 w rządzie Jerzego Buzka był Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podczas jego urzędowania powołano Centralne Biuro Śledcze. Współautor ustawy powołującej Instytut Pamięci Narodowej. W roku 2009 został przewodniczącym komisji śledczej do zbadania okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika 
Wieloletni szef sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych. To dzięki poparciu Jego i śp. Konstantego Miodowicza udało się przeprowadzić dwie, niezwykle trudne i długo oczekiwane ustawy:
o ratownictwie górskim i o ratownictwie wodnym.
6 maja 2013 roku został Ministrem Sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska.
Niezwykle mądry i prawy, a jednocześnie niesamowicie sympatyczny człowiek. 

 

 


 

Michael Joseph Schudrich – naczelny rabin Polski. Rodowity Amerykanin, nowojorczyk o Polskich korzeniach (jego przodkowie pochodzili z Baligrodu w Bieszczadach). Z wykształcenia historyk i religioznawca. W latach 1983–1989 przebywał w Japonii, gdzie pełnił funkcję konserwatywnego rabina w gminie żydowskiej w Tokio. W 2000 został rabinem Warszawy i Łodzi. W 2004 został wybrany naczelnym rabinem Polski.  Jest członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W 2005 otrzymał polskie obywatelstwo. Jest odtąd obywatelem USA i Polski. W 2009 r został odznaczony Krzyżem Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, a w 2010  medalem "Missio Reconciliationis" nadawanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Misja Pojednania” dążącego do wybaczenia krzywd pomiędzy ludźmi różnych kultur, narodów i środowisk.
W 2010 był zaproszony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego do delegacji polskiej na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej lecącej samolotem Tu-154, który uległ katastrofie w Smoleńsku. Ze względu na przepisy religijne zabraniające Żydom podróży w czasie szabatu, odmówił zaproszeniu, co ocaliło jego życie. Serdeczny i mądry człowiek.

 


Szewach Weiss urodził się w 1935 na Polskich Kresach w Borysławiu k.Drohobycza w województwie lwowskim. Ocalał wraz z rodziną z Holokaustu dzięki ucieczce z getta. Ukrywany przed faszystami przez Polaków i Ukraińców.  W 1946 r wyemigrował do Palestyny,a już w 1954 roku był jednym z najlepszych sportowców w Izraelu. Wstąpił do wojska gdzie został dziennikarzem radiowym. Studiował na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Wydziale Prawa w Tel-Awiwie. W 1965 roku uległ wypadkowi samochodowemu, który zakończył jego sportową karierę. W 1975 roku założył Wydział Mediów na Uniwersytecie w Hajfie i został profesorem nauk politycznych. Od 1969 r został samorządowcem a potem politykiem. Często reprezentował Kneset jako delegat Izraela do Rady Europy. Wybrany w 1992 roku Przewodniczącym Knesetu. Od 2001 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce, gdzie brał istotny udział w polskim życiu publicznym. Od 2000 r. jest Przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Prowadzi wykłady na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem kilkudziesięciu książek: dla dzieci oraz z dziedziny nauk politycznych i Holocaustu.  Od 2008 r. jest członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Poliglota, biegle włada  językami: hebrajskim, polskim, angielskim oraz rosyjskim. Niezwykle interesujący człowiek i pisarz.

 

 

Beata Maria Bublewicz  – poseł na Sejm  V, VI i VII kadencji. Z wykształcenia socjolog, anglista i specjalistka od PR. Również wybitny fachowiec z dziedziny motoryzacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Córka słynnego polskiego sportowca rajdowego Mariana Bublewicza, który zginął tragicznie w katastrofie samochodowej. Jest świetnym reprezentantem Pojezierza Mazurskiego w Sejmie. Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych. Jest członkiem komisji Kultury Fizycznej i Sportu oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Jest również Przewodniczącą Polsko-Tybetańskiego Zespołu Parlamentarnego. Działała w parlamentarnej Grupie ds. Ratownictwa Wodnego i Górskiego i Parlamentarnej Grupie Kobiet. W 2007 reprezentowała Polskę na konferencji OECD w Paryżu oraz w Dowództwie Połączonych Sił Sojuszniczych w Brunssum w Holandii i w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Jest szefową założonej przez siebie fundacji. Jako dziewczyna-polityk łączy z ogromnym wdziękiem urodę i nieźle „umeblowaną” głowę, co w życiu nie zdarza się zbyt często.

 

 

Małgorzata Kidawa- Błońska.  Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rzecznik prasowy rządu, posłanka RP z Warszawy, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego PO. Poseł na Sejm V, VI i VII kadencji. Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Etyki Poselskiej oraz członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. W 2010 roku była rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego
Prawnuczka dwóch wybitnych mężów stanu: Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i Premiera Władysława Grabskiego.
Magister Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją karierę zawodową związała z filmem i kulturą. W drugiej połowie lat 80. pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W latach 1994-2005 była producentem filmowym w Gambit Production i wspólnie z mężem, świetnym reżyserem Janem Kidawą-Błońskim produkowała filmy i programy telewizyjne. Ich największym przedsięwzięciem był film „Skazany na bluesa”. Jest mamą syna Jana. Uwielbia muzykę, ogród, zwierzęta i turystykę górską. Osoba niezwykle dynamiczna, a zarazem pogodna i zawsze życzliwa dla świata i ludzi.
 

 

Jarosław Wałęsa. Syn legendarnego przywódcy NSZZ”Solidarność”, późniejszego Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Studiował i pracował w USA. Poseł V i VI kadencji Sejmu RP. Poseł do Parlamentu Europejskiego.  Jeden z najbardziej pracowitych posłów jakiego poznałem. W Sejmie był jedynym posłem, którego można było spotkać non stop na Sali Plenarnej Sejmu. Członek Komisji ds. Unii i Spraw Zagranicznych. Przewodniczący Zespołu ds. Tybetu. Zapalony motocyklista. Omal nie zginął w wypadku, kiedy to drogę zajechał mu pojazd włączający się do ruchu. Jego liczne wówczas złamania chirurdzy poskładali w kilkunastu operacjach wieloma śrubami. Śmieje się, że od tego czasu piszczą wszystkie wykrywacze metalu, gdy obok nich przechodzi. Niezwykle sympatyczny, pogodny i mądry parlamentarzysta.

 

 

Grzegorz Dolniak                                                                 
                                                                              
                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

Stanisław Żelichowski – inżynier leśnik, działacz PSL, poseł na sejm chyba wszystkich kadencji, były sędzia Trybunału Stanu, minister ochrony środowiska w rządach premierów: Pawlaka, Oleksego i Cimoszewicza. W 2015 r tygodnik „ Polityka ” na podstawie rankingu przeprowadzonego wśród polskich dziennikarzy parlamentarnych wymienił go wśród 10 najlepszych posłów roku 2014. Postać niezwykle barwna o nieprzeciętnej błyskotliwości i dowcipie. Jeden z najsympatyczniejszych, a jednocześnie mądrych i rozważnych parlamentarzystów.  


Adam Marasek                                                                                                                                                                                                                                     


 

Jack Kuo-Chiang Chiang                                                                                                                                                                    


 

Pierre Buhler                                                                                                                                                                                                                                                           


 

Stephan Mull                                                                                                                                                                                                                                 


 

Thomas M. Buchsbaum                                                                                                                                                              


 

Yerik Utembayev                                                                                                                                                                                          


 

J.E. Karsten Klepsvik                                                                                                                                                                                             


 

Henryk Litwin                                                                                                                                                                                                                                               


 

Andrzej Cieszkowski                                                                                                                                                                       


Lukas Beglinger z małżonką                                                                                                                                                                                     


 

Andrzej Rozenek                                                                                                                                                                   

 

Barbara Borys - Damięcka                                                                                                                                                                                            


 

                                                                                                                                                                                                                                           


 

Grzegorz Chudzik                                                                                                                                                      


 

Daniel Passent                                                                                                                                                                  


 

Dr Józef Donocik                                                                                                                                                              


 

Dr Jarosław Kleszczewski                                                                                                                          


 

Piotr Burczyński                                                                                                                                                               


 

Edward Weksej                                                                                                                                                                                  


 

Jadwiga Wiśniewska                                                                                                                                                           


 

Generał Gromosław Czempiński                                                                                                 


dalszy katalogu moich znajomych i przyjaciół - będę stopniowo uzupełniał...