pl en ru de es fr it
"KTO W SWYM ŻYCIU OCALIŁ CHOĆ JEDNO ISTNIENIE, NIE URODZIŁ SIĘ NA DARMO"

Wróć do bloga

SPOTKANIE PONAD PODZIAŁAMI.

W ub. czwartek, w samo południe, udało mi się zorganizować w Warszawie spotkanie Wicepremiera i Ministra Infrastruktury i Rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej z przedstawicielami samorządu ziemi zawierciańskiej: prezydentem Ryszardem Machem i starostą Rafałem Krupą oraz wicedyrektorem Departamentu Dróg i Autostrad Rafałem Nowakiem.
To było naprawdę dobre spotkanie. Dlaczego?

Ponieważ na ten czas wszyscy odłożyli na bok różniące nas kwestie polityczne i przeprowadzili rzeczową dyskusję nad szansami rozwoju Zawiercia w obliczu problemów komunikacyjnych miasta i powiatu. Poruszane były kwestie palącej konieczności powstania obwodnicy Zawiercia na jedynej, przecież drodze, łączącej Śląsk i Zagłębie z Kielcami i Lublinem oraz kwestie połączenia kolejowego Zawiercia z lotniskiem w Pyrzowicach. Dyskutowano nad szansą aby planowany, nowoczesny pociąg „Pendolino” zatrzymywał się jednak również i na pięknie odnowionym dworcu zawierciańskim - będący ostatnią Stacją na CMK przed Warszawą… Podnoszona była kwestia, że rozwiązanie problemów komunikacyjnych rozwinie dynamicznie również nową gałąź gospodarki w zawierciańskiem: turystykę, czyniąc z Zawiercia autentyczną „Bramą na Jurę”.

Dobrym był fakt, że samorządowcy zawierciańscy nie przyszli do ministerstwa „na kolanach”, oczekując wyłącznie wsparcia, bowiem Zawiercie, mimo panującego kryzysu, też ma osiągnięcia. To nieliczne w Polsce miasto w którym dzięki trudnym i drastycznym reformom udało się ocalić szpital i spowodować, żeby nie generował długów. Wyremontować większość dróg. Stworzyć wolną strefę ekonomiczną. Rozwiązać problem kanalizacji. To tu, zbudowano w ostatnim czasie więcej mieszań komunalnych niż w znacznie większej Dąbrowie Górniczej. To właśnie na ziemi zawierciańskiej powstało w ostatnim dziesięcioleciu najwięcej hoteli i restauracji tworząc ciekawą ofertę dla turystów i nowe miejsca pracy dla ludzi… To w tym mieście powstanie w najbliższym czasie nowoczesna galeria handlowa, a miasto staje się coraz piękniejsze.

Aż, parafrazując słowa Martina Luthera Kinga, chciałoby się za nim powiedzieć: „I have a dream…” (mam marzenie/sen), że nadejdzie kiedyś czas, że nasi politycy, będą z zapałem „okładać się maczugami”, walcząc zaciekle między sobą - ale wyłącznie podczas kampanii wyborczych. A potem, uznając z pokorą decyzję wyborców będą solidarnie pracować dla dobra Polski bez względu na dzielące ich różnice polityczne, nie prowadząc permanentnej kampanii wyborczej i wyniszczających walk plemiennych, przez kolejne cztery lata… I że nie ważne przez ten czas będzie, czy ktoś przyszedł z PO, PiS, PSL, SLD, TR czy innego ugrupowania. Bo tak naprawdę, przeciętnego mieszkańca tego kraju, niewiele obchodzą hasła i szczytne, czasem kompletnie nierealne idee. Oni jedynie chcą, aby ci, w których ręce dali władzę, rządzili rozsądnie w tych trudnych czasach, bez idiotycznych jasełek i do nikąd prowadzących, jałowych kłótni…


Piotr van der Coghen
Warszawa 18 lipca 2014 r 

Komentarze:


 

 

Captcha  

2014-07-18 09:51:25, Gość

super że pan poseł się nie kłóci z władzami jak niektórzy, tylko współpracuje!

zgłoś nadużycie

2014-07-18 10:01:22, Tadeusz Adamski

Też mam takie marzenie. Pozdrawiam i życzę skutecznych działań.

zgłoś nadużycie

2014-07-18 23:40:06, GośćMaria

To są prawdziwi gospodarze miasta!

zgłoś nadużycie

2014-07-19 12:31:38, Janina Polak

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów we współpracy w Sejmie i w regionie

zgłoś nadużycie

2014-07-19 18:02:58, kaziu

Było by pięknie, gdyby nie wydarzenia z piątku.

zgłoś nadużycie

Odpowiedź na komentarz

Wydarzenia z piatku nie mają znaczenia dla idei Obwodnicy Zawiercia. Cenne spotkanie w składzie: Pani Wicepremier/Minister Infrastruktuy i Rozwoju + Poseł z Zagłebia + Prezydent Zawiercia + Starosta zawierciański, stało się faktem i dobrze rokuje na przyszłość.

2014-07-27 21:53:56, zawierciakGość

O tej galerii to ja słyszę proszę Pana od kilku lat i nawet fundamentów jeszcze nie ma, a o tej bramie na Jurę to od kilku kadencji. Prędzej znaleść drzwi do lasu niż tą bramę. Czemu to tak długo trwa?

zgłoś nadużycie

Wróć do bloga